fallback

Лондон обмисля да забрани продажбата на руски държавен дълг в Ситито

По този начин властите се надяват да бъдат ограничени практиките във Великобритания, стимулиращи руската икономика

22:02 | 28.03.18 г. 9

Британският премиер Тереза Мей се е съгласила да разгледа възможността да наложи забрана на Лондонското Сити да помага в продажбата на руски държавен дълг, съобщава британският вестник Guardian.

Миналия месец клиринговите къщи в Ситито, съвместно с големи руски банки, срещу които има наложени санкции, са допринесли за издаването на еврооблигации на стойност 4 млрд. евро, с които е финансиран руският дълг. Половината от тях са продадени на лондонския пазар, като почти половината от дълга е бил купен от базирани в британската столица инвеститори.

Вратичка в европейското и британско законодателство позволява санкционирани руски банки - и най-вече ВТБ, да извършват дейност като основни организатори за издаването на руски дълг. Само през изминалата седмица три пъти е отправян призив за прекратяването на практиката от председателя на Kомисията за външни работи към Камарата на общините Том Тъгенхат. 

В изказване пред депутати Мей заяви, че ще разгледа възможностите за действие във връзка със законодателството.

Сред предложенията на Тъгенхат е руски облигации да не бъдат достъпни за някои от основните западни клирингови къщи като Euroclear и Clearstream, правейки ги на практика непродаваеми на вторичния пазар и попречвайки по този начин на големите европейски и американски инвеститори да ги изкупуват.

Русия има относително нисък държавен дълг – 122 млрд. долара вътрешен дълг и 38 млрд. долара в еврооблигации към края на третото тримесечие на 2017 г., но все още се нуждае от емитиране на дълг, за да обслужва задълженията си.

В същото време в сряда стана ясно, че Лондон ще преразгледа британските визи на стотици богати руснаци, които са дошли в страната с обещания за инвестиране на милиони паунди в местния бизнес.

Британският министър на вътрешната сигурност Амбър Ръд заяви, че държавни служители ще преразгледат случаите на 700 руснаци, получили разрешение за пребиваване във Великобритания преди 2015 г. в рамките на схемата за визи срещу инвестиции, в която те обещават да вложат в страната най-малко 2 млн. паунда (2,8 млн. долара), съобщава Bloomberg.

Оттогава правилата за получаване на виза са затегнати, но все още има притеснения, че чрез нея могат да бъдат извършени злоупотреби.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:44 | 07.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още